Hatsune Miku Lat-type Ver. od GSC

Hatsune Miku Lat-type Ver. od GSC

Kolejna recenzja, z której zamiarem napisania nosiłem się tydzień czasu. Tym razem pod lupę idzie Hatsune Miku Lat-type Ver. od Good Smile Company.

Uwaga: w dalszej części wpisu znajduje się duża liczba zdjęć (ok.20MB). Ich wczytanie może zająć trochę czasu.

Na początek mały spis treści, dzięki któremu każdy odnajdzie interesujący go fragment.

Spis treści:

Standardowo garść informacji o figurce:

Specyfikacja
Postać: Hatsune Miku
Pochodzenie: Vocaloid
Wersja: Lat-type Ver.
Skala: 1/8
Wysokość: 17 cm
Cena: ¥ 5 500
Produkcja: Good Smile Company
Termin: sierpień 2011
Castoff: tak
Detale
Dodatkowe akcesoria:
- dwie pary czerwonych okularów
- dwa mikrofony: czarny, srebrny
- dwie podstawki
Mini spódniczkę można zdjąć.
MFC Link myfigurecollection.net

Samej Miku raczej chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy kto choć trochę interesuje się mangą, anime lub kulturą Japonii, nie raz miał z nią styczność. Jeżeli jednak ktoś nie ma o Miku lub Vocaloidzie zielonego pojęcia, zapraszam na Wiki.

Resztę osób, dla których postać ta jest znana, może dziwić trochę inny design. Otóż projekt figurki został stworzony w oparciu o model 3D z popularnego programu MikuMikuDance. Dzięki MMD możemy tworzyć różne układy taneczne, właśnie z wykorzystaniem modeli 3D (zazwyczaj są to postacie z Vocaloida).

Wszelkie różnice pomiędzy oryginalnym wyglądem Miku, a wersją Lat opiszę w dalszej części.

Poniżej, przykład możliwości jakie oferuje MikuMikuDance:

Pudełko

Pudełko, po wyjęciu z kartonu, wydawało mi się dość duże. Jednak po porównaniu z pudełkami po Nendoroidach i figmach okazało się, że jest ono tylko parę centymetrów wyższe i szersze. Dokładne wymiary to: 22cm x 13cm x 26.5cm (dł.x szer. x wys.).


Pomimo tego, że opakowanie posiada 3 ‚okienka’, przez które możemy zobaczyć figurkę, jest bardzo solidne. Znajdujące się wewnątrz arkusze sprasowanego plastiku są sztywne i wytrzymałe. Nie musimy się obawiać, że podczas transportu pudło przypadkiem zostanie przygniecione, a figurka ulegnie uszkodzeniu.

Niestety, i w przypadku tej figurki, pojawiły się już podróbki. Oczywiście każda oryginalna figurka od GSC posiada hologram na opakowaniu.

Przy otwieraniu plastikowego opakowania, w które jest zapakowana figurka, należy zwrócić szczególną uwagę na mały drucik. Jest on przewleczony przez otwory w opakowaniu i łączy jego dwie połówki. Łatwo można go przeoczyć i niechcący ułamać jeden z kucyków Miku, ponieważ jest dość mocno związany.

Akcesoria

W pudełku, oprócz figurki, znajdziemy również akcesoria dodatkowe. Są to dwa mikrofony: czarny oraz srebrny. Zastanawiacie się pewnie po co Miku mikrofony? Otóż w tej wersji nosi ona na głowie zwykłe słuchawki, a nie zestaw słuchawek z mikrofonem, do którego pewnie niektórzy się już przyzwyczaili.

Do tego dochodzą dwie pary różowo-czerwonych okularów, z czego jedna para jest ‚płaska’ – sami musimy ją wygiąć do odpowiedniego kształtu. Okulary są bardzo fajnym dodatkiem, ponieważ możemy je założyć innej figurce.

Bardzo miłym gestem ze strony GSC, było dodanie dwóch różnych podstawek pod figurkę. Pierwsza z nich wykonana jest z różowego plastiku i kształtem idealnie pasuje do podstawki, którą posiada Hatsune Miku w wersji oryginalnej.

Druga podstawka jest okrągła, wykonana z przeźroczystego plastiku, na którym nadrukowano kolorowe kształty i dodatkowe informacje, jak np. nazwa figurki.

Osobiście wolę tą drugą podstawkę, ponieważ ten róż nie za bardzo mi się podoba, a po drugie nie mam figurki oryginalnej Miku :)

A teraz zdjęcia nie dla ludzi o słabych nerwach – Miku rozłożona na części :)

Jakość wykonania

Jest to moja pierwsza figurka od Good Smile Company (nie licząc Nendoroidów). Wcześniej słyszałem lub czytałem same pozytywne opinie o produktach tej firmy. Podobnie jak pisałem w przypadku Misaki od Wave, i tym razem zdjęcia, które umieszcza producent, nie oddają prawdziwego uroku tej figurki.

Poza, w której znajduje się Miku, jest dynamiczna. Sprawia wrażenie jakby dopiero co ktoś wyciągnął ją z MMD i postawił na biurku. Bardzo mi się to podoba.

Szczegóły garderoby oddano wzorowo. Bluzka jest pofałdowana, mały krawat nie przylega sztywno to ciała, a spódniczka jest lekko uniesiona w górę. Inną rzeczą, która rzuca się w oczy jest pasek. W porównaniu do oryginału jest o wiele większy i umieszczono na nim wzór w kratkę.

Na początku tego wpisu wspominałem o różnicach względem oryginalnego projektu postaci. W tej wersji Miku posiada słuchawki, pozbawione mikrofonu. Są one dość duże, ale naprawdę dobrze się z nimi prezentuje.

Pozbyto się również obwisłych rękawów, dzięki czemu figurka ma trochę więcej odkrytego ciała i w moim przekonaniu zyskała na świeżości.

Wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie doświadczyłem żadnych nadwyżek PVC, które pozostawiła maszyna po wykonaniu odlewu.

Malowanie – detale

Oczywiście największą różnicą do oryginału, jest inne dobranie kolorów. Bluzka bez rękawów jest biała, a turkusowy kolor włosów i dodatków jest o wiele jaśniejszy.

Tatuaż na lewym ramieniu został zmieniony. Normalnie był to czerwony pasek okalający ramię z wypisanym numerem 01. W wersji Lat trochę go pomniejszono i dodano napis „Hatsune Miku”.

Wszystkie malowane detale są bardzo szczegółowe. Malutkie napisy na kołnierzyku i spódniczce można bez problemu odczytać.

Końcówki kucyków zostały lekko rozjaśnione poprzez oprószenie białą farbą.

W tym miejscu mam dylemat (patrz zdjęcia poniżej). Nie wiem, może był to zamierzony efekt, ale na pierwszy rzut oka nie wiadomo czy Miku nosi podkolanówki/rajstopy, czy są to tak wysokie buty (co było by trochę dziwne). To tego całość jest lakierowana (zostają odciski palców, co pewnie widać na zdjęciach).

W normalnym świetle nie ma szans zauważyć granicy pomiędzy butem, a podkolanówką. Dopiero, gdy użyjemy dość dobrego oświetlenia i uważnie się przyjrzymy, zobaczymy że podkolanówki mają trochę inny kolor. Sprawia to wrażenie lekko prześwitującej skóry przez naciągniętą skarpetę.

Plusem jest to, że figurka mocno przylega do podstawki i nic nie ma prawa się przewrócić.

Zdjęcia

Oczywiście nie można zapomnieć, że mini-spódniczkę można zdejmować. Oto co wtedy ukazuje się naszym oczom.

Shimapan, czyli dosłownie „majtki w paski”, w tym wydaniu turkusowe :). Z przodu mają nawet malutką kokardkę.

Poniżej Michu-chan z mikrofonem i w okularach. Tak się obecnie prezentuje u mnie na półce.

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Miku w wersji Lat podoba mi się o wiele bardziej niż oryginał. Wiem, że niektóre osoby są już na Miku uczulone. Mogę jednak zapewnić, że wersja Lat wnosi trochę świeżości i jest odskocznią od wszechobecnej monotonności.