Flowing Clouds – Time Lapse

Flowing Clouds – Time Lapse

Dzisiejszy wpis nie będzie związany z Japonią, mangą, anime czy też figurkami. Tym razem słów kilka o fotografii, troszeczkę innej niż mogłoby nam się wydawać ;)

Time-lapse photography, czy to po polsku fotografia poklatkowa, bo o niej mowa, to:

[…] technika pozwalająca lepiej zobaczyć procesy zbyt powolne dla ludzkiej percepcji […] – wikipedia.org

Jedno proste zdanie, idealnie wyjaśniające o co dokładnie chodzi (sam bym tego lepiej nie ujął). Zapewne kojarzycie np. z programów przyrodniczych ujęcia, w których bardzo szybko przemieszczają się chmury, prawie natychmiast rozkwitają kwiaty lub mrówki budują mrowisko, itp. To właśnie jest technika time-lapse. Idea polega na robieniu zdjęć lub też kręceniu filmu w konkretnych odstępach czasu, przez pewien okres, a następnie odtworzeniu ich w przyśpieszonym tempie. Dzięki temu zjawiska czy procesy trwające godzinami, miesiącami czy nawet latami możemy obejrzeć w kilkanaście sekund lub minut.

Aby rozpocząć swoją przygodę z time-lapse, nie potrzebujecie sprzętu z najwyższej półki i za grube miliony. Wystarczy aparat posiadający wbudowany interwałometr (lub mogący korzystać z zewnętrznego). Dodatkowo potrzebne będzie nam oprogramowanie, które umożliwi złożenie otrzymanych zdjęć w sekwencję wideo. Dostępnych jest wiele darmowych aplikacji, które funkcjonalnością nie odbiegają od swoich komercyjnych odpowiedników.

To tyle jeżeli chodzi o teorię, a czas pokazać moje najnowsze dzieło ;)

To już mój trzeci film time-lapse (poprzednie dwa możecie znaleźć na moim kanale YT). Zapewne niektórych z Was zainteresują dane techniczne, więc oto i one:

  • Liczba zdjęć: 2 156
  • Interwał: 5 sekund
  • Realny czas wykonywania zdjęć: około 3 godzin
  • FPS: 30

Niestety bardzo smuci fakt, że YT strasznie obniża jakość wrzuconych filmów, nawet jeżeli są one w HD. Dlatego też jeżeli ktoś będzie zainteresowany, na życzenie mogę udostępnić oryginalny plik wideo.

Muzyka wykorzystana w filmie, Just As It Is autorstwa Torley on Piano, jest dostępna na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

Tym sposobem to co działo się za moim oknem w ciągu 3 godzin, możecie obejrzeć w niespełna 1 minutę i 12 sekund. Prawda, że fajna technika? Jeżeli macie możliwość, polecam poeksperymentować i pochwalić się swoimi wynikami ;)