Dni Kultury Chińskiej

Dni Kultury Chińskiej

W Warszawie i Krakowie rozpoczynają się Dni Kultury Chińskiej. Przez miesiąc Polacy będą mogli zapoznać się z kulturą tego wciąż mało znanego kraju uczestnicząc w licznych wystawach i koncertach.

Od 3 września do 2 października 2009 roku na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowana będzie wystawa „Chińscy mistrzowie tuszu. Tusz we współczesnej sztuce Państwa Środka”. Zaprezentowane zostaną 64 prace znanych w Chinach twórców, specjalizujących się w tzw. sztuce tuszu, m.in. Gu Wendy, Li Jina czy Yuana Xiaofanga. Najwięcej zaprezentowanych zostanie prac graficznych na papierze, ale pokazane zostaną także rzeźby, instalacje czy pokazy wideo. Zjawisko „sztuki tuszu” powstało w połowie lat 80. XX w. Techniki kładzenia (lawowania) tuszu, operowania plamą i ruchami pędzla, zaczerpnięte zostały z kaligrafii.

Również w ramach tegorocznych Dni Kultury Chin, organizowanych przez Instytut Adam Mickiewicza, usłyszeć można będzie znanego chińskiego skrzypka Li Chuanyuna. Podczas dwóch koncertów – 10 września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz 12 września w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – Li Chuanyun i pianistka Chen Qingzhi wraz z National Radio and Film Symphony Orchestra (Chińska Radiowo-Filmowa Orkiestra Symfoniczna) pod batutą maestra Fan Tao wykonają utwory Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina i Piotra Czajkowskiego. W programie znajdą się także tradycyjne i współczesne utwory chińskie.

Źródło: culture.pl, PAP