Bambus pospolitus

Wybitna prostota formy sprawiła, że zazwyczaj pomija się jego znaczenie, ale przez stulecia bambus spełniał w Japonii liczne funkcje użytkowe, stając się również tematem wielu wierszy.

Japoński bambus jest tak powszechny, że nikt właściwie nie zwraca na niego uwagi. Widać go wszędzie – ozdabia restauracje, szeleści cicho na wietrze lub ugina się łagodnie nad dachami budynków. Jego zastosowanie bywa jednak niezwykle wszechstronne. Istnieje wiele gatunków bambusa, lecz nawet botanicy nie są pewni tej liczby.

Bambus to najpopularniejsza roślina użytkowa w Azji. Nasiona zbiera się na zasiew, a młode pędy wykorzystuje w kuchni. W medycynie wykorzystuje się bogatą w związki krzemu substancję znajdującą się w złączeniach niektórych gatunków. Niedawno japońscy naukowcy odkryli, że ekstrakt ze sproszkowanej kory stanowi naturalny konserwant żywności. Nic nowego – wiedzieli o tym już dawni Azjaci, od wieków zawijając pokarmy w liście bambusa. Z łodyg bambusa wytwarza się instrumenty dęte i perkusyjne, a z włókien powstaje przyzwoitej jakości papier.

Dzięki smukłej i mocnej strukturze bambusy wykazują dużą odporność na niszczycielską moc tajfunów.

W ogrodach i parkach sadzi się bambusy lub wykonuje z ich łodyg płotki, rusztowania, a nawet mostki.

Pionowy i cylindryczny kształt łodygi, wzmocnionej na całej długości złączeniami, czynią z niej idealny materiał do wyrobu drabin.

Ostatnimi czasy w Polsce bardzo popularny stał się tzw. “Lucky Bamboo”. Sporo ludzi się nabiera na informację, że jest to prawdziwy bambus. Nic podobnego. To tylko jeden z gatunków draceny, której różne odmiany można spotkać w naszych domach.